http://fonts.googleapis.com/css?family=PT+Sans Scholarship recipients, donors recognized
Posted by

Scholarship recipients, donors recognized

hinds-scholarshipsThe Hinds Community College Foundation recognized its 2013-2014 scholarship recipients and donors at a scholarship reception Oct. 4 at the Clyde Muse Center on the Rankin Campus.

Thanks to the ongoing generosity of donors, the Hinds Community College Foundation awarded more than 500 scholarships with a total value of more than $500,000. Most scholarship awards range from $500 to full-tuition scholarships for the school year.

The deadline to apply for a Hinds Community College Foundation scholarship for the 2014-2015 school year is March 1, 2014. For more information see the Hinds website.

Student from Copiah County who received one of the scholarships include the following:

Johnny Jenkins of Crystal Springs, who received the 100 Black Men of Jackson Scholarship;

Students from Claiborne County who received one of the scholarships include the following:

Charles Gilbert of Port Gibson, who received the Vito Daniel Patti Memorial Scholarship; David Moulder of Hermanviille, who received the CN Scholarship;  Latori Wilson of Hermanville, who received the Mississippi Nurses Foundation and R.H. Green Foundation Scholarship;

Student from Covington County who received one of the scholarships include the following:

Peyton Little of Mount Olive, who received the CN Scholarship;

Students from Hinds County who received one of the scholarships include the following:

Dallas Albritton of Raymond, who received the D.G. “Sonny” Fountain Scholarship; Matthew Alford of Clinton, who received the D.G. “Sonny” Fountain Scholarship; Andrew Anderson of Terry, who received the Combat Veterans Scholarship; Eddie Anderson of Jackson, who received the Mutual Credit Union Scholarship; Sandra Alvarez of Utica, who received the Delta Industries Scholarship; Haruko Baker of Raymond, who received the Susan Ballard Memorial Scholarship; Brandon Bain of Raymond, who received the L.K. & Avis Clark Family Scholarship; Mioko Baker of Raymond, who received the Aaron M. Rankin Memorial Scholarship; Tammy Blakeney of Jackson, who received the Excellence in Career/Technical Scholarship; Mesha Blackshear of Jackson, who received the Marie & John Pervangher Scholarship;

Morgan Browning of Clinton, who received the J.C. “Sonny” McDonald Scholarship; Milton Bronson of Jackson, who received the William H. Buckner Auto Mechanics Scholarship; Darmain Burkett of Jackson, who received the CN Scholarship; Isaac Childs of Jackson, who received the D.G. “Sonny” Fountain Scholarship; Joshua Cochran of Terry, who received the Entergy Fossil Operations Scholarship; Terrance Coleman of Jackson, who received the H.R. Kilby Business Scholarship;  Earnest Cook IV of Jackson, who received the Morning Gardeners Garden Club of Vicksburg Scholarship & the Green Industry Scholarship; Mario Copper of Jackson, who received the Raytheon Electronic Technology Scholarship; Zaac Crosby of Clinton, who received the Mississippi Engineering Society, Jackson Chapter Scholarship;

Lauren DeMuth of Raymond, who received the Charlie Griffin Scholarship; James DeMuth of Raymond, who received the Charlie Griffin Scholarship; Cody Dwyer of Terry, who received the AT&T Scholarship; Marleigha Evans of Jackson, who received the Vashti Underwood Muse Scholarship; Deborah Fields of Jackson, who received the Jessie McLendon Thrash Scholarship; Kere’n Garrett of Jackson, who received the Raymond Garden Club Scholarship;  Aaron Gibbs of Bolton, who received the CN Scholarship; Kayleigh Graham of Raymond, who received the Hinds Community College Athletic Alumni Chapter Scholarship; Robert Gray of Raymond, who received the Raytheon Electronic Technology Scholarship; Valencia Gray of Jackson, who received the AMR “Ladder to Success” EMT Scholarship;

Samuel Goode of Utica, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Olivia Hall of Clinton, who received the Clarence & Lura Scales Scholarship; Shannon Hall of Edwards, who received the Bill Derden Memorial Scholarship; Maria Hardeman of Clinton, who received the Metro Master Gardeners Scholarship; Michael Hogsett of Jackson, who received the Jobie Martin Scholarship; Corey Hulett of Clinton, who received the Merchants & Planters Bank Scholarship; Haley Irvin of Jackson, who received the George M. McLendon Scholarship; Cole Jeavons from Terry, who received the Anne C. Hardy Memorial Scholarship; John Kirby of Raymond, who received the F.M. Greaves Scholarship; Clarence Kitchens of Jackson, who received the CN Scholarship;

John Kovarik of Clinton, who received the CN Scholarship; Jennifer Lariccia of Clinton, who received the Euell & Etoile Liles Family Scholarship; Edrick Leapheart of Jackson, who received the CN Scholarship; Sierra Lewis of Clinton, who received the James Lesslie Reeves, Sr. Memorial Choir Scholarship; Orien Magee of Edwards, who received the Charlie Griffin Scholarship;  Zimrie Magee of Byram, who received the C.V. Sullivan Scholarship; Constance Marshall of Jackson, who received the Mr. & Mrs. W.M. Jordan Scholarship;  Ashley McAfee of Jackson, who received the Thomas H. Smith Memorial Scholarship; Trilby McFarland of Edwards, who received the Mutual Credit Union Scholarship; Jessica McGuffee of Utica, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Natalie Minton of Terry, who received the Dr. Neil Ann Pickett Scholarship;

Zeily Orozco-Miranda of Jackson, who received the Yosef Patel Scholarship; James Moman of Ridgeland, who received the CN Scholarship;  Avarie Moss of Learned, who received the D.G. “Sonny” Fountain Scholarship; Gregory Neal of Jackson, who received the CN Scholarship; Lee Ogletree of Raymond, who received the Ken Smith Memorial Scholarship;  Stephen Pace of Terry, who received the Mildred Laminda Herrin Scholarship; Paige Parrett of Byram, who received the F.N. & Eva Pickett Scholarship; Octavia Pendleton of Edwards, who Received the Toby & Nancy Tenhet Scholarship; Megan Pickett of Raymond, who received the Jimmy L. & Grace Pickett Long Scholarship; Tyler Prestwood of Terry, who received the Mississippi Automotive Manufacturers Association Scholarship;

Kathleen Parsons of Raymond, who received the CN Scholarship; Johnny Leigh Sarrett of Jackson, who received the D.G. “Sonny” Fountain Scholarship; Spencer Ritchey of Clinton, who received the CN Scholarship; Samantha Roberts of Terry, who received the Scott Nelson Scholarship; Anita Robertson of Raymond, who received the Hinds Community College Education Association Scholarship; Bradford Robbins of Clinton, who received the Robert Miley Memorial Scholarship; Race Robinson of Byram, who received the Joe Boardman Scholarship; Joseph Scarbrough of Terry, who received the CN Scholarship; Darius Smith of Jackson, who received the Mutual Credit Union Scholarship; Dylan Smith of Jackson, who received the Dr. Nell Ann Pickett Scholarship; Angela Stone of Jackson, who received the AMR “Ladder to Success” EMT Scholarship; Rebecca Strong of Utica, who received the Marian Pickett Carmichael Scholarship; Rashard Tate of Jackson, who received the CN Scholarship; Dallas Townsend of Raymond, who received the Ken Smith Memorial Scholarship;  Jessica Truex of Clinton, who received the Vashti Underwood Muse Scholarship;

Stephen Turner of Clinton, who received the Ed, Mattie, & Douglas Woolley Scholarship; Timothy Wade of Jackson, who received the Mississippi TELCO Federal Credit Union Scholarship; Lauren Walker of Terry, who received the Mississippi Association of Petroleum Landmen Scholarship; Andrew Walker of Byram, who received the Ed, Mattie, & Douglas Woolley Scholarship; Regina Walley of Raymond, who received the Dan & Barbara Hogan Scholarship;  Charles Weaver of Terry, who received the Francis E. Pickett Scholarship;  Jacquelyn Weaver of Jackson, who received the Marianna Stokes Gore Scholarship; Anna-Kaitlyn White of Jackson, who received the D.G. “Sonny” Fountain Scholarship; Tiffany White of Byram, who received the Dennis D. & Leola K. Cowart Scholarship; Harley White of Terry, who received the William M. Moss Scholarship;

Cynthia Young of Jackson, who received the Len Garvey Memorial Scholarship; Joseph Young of Raymond, who received the Robert Wallace Hollingsworth Family Scholarship; Somer Warren of Terry, who received the Hinds Community College Athletic Alumni Chapter Scholarship; Peyton Wilson of Utica, who received the Mutual Credit Union Scholarship; Thomas Winn of Jackson, who received the Walter H. Henrietta Taylor Gibbes Scholarship.

Student from Jefferson County who received one of the scholarships include the following:

Bradley Demby of Fayette, who received the CN Scholarship;

Student from Lawrence County who received one of the scholarships include the following:

Mindy McDaniel of New Hebron, who received the James R. Baddley Scholarship;

Student from Leake County who received one of the scholarships include the following:

Amber Williams of Lena, who received the Ken Coomes Scholarship;

Students from Lincoln County who received one of the scholarships include the following:

Houston Case of Brookhaven, who received the Ed, Mattie, & Douglas Woolley Scholarship; Gage Posey of Brookhaven, who received the Carroll E. “Buddy” Woods & Grace Clark Woods Scholarship;

Students from Madison County who received one of the scholarships include the following:

Curtis Chism of Madison, who received the H.H. Davis Memorial Scholarship; Brett Hilton of Flora, who received the Bo Byrnes Memorial Theatre Scholarship; Matthew Jones of Masison, who received the Dr. Troy Lee “Doc” Jenkins Scholarship; Wyatt McClasky of Clinton, who received the Malcolm & Fredna Cockerham Scholarship; Hayden Richardson of Madison, who received the Dean & Rebecca Legg Liles Scholarship;

Student from Pike County who received one of the scholarships include the following:

Wesley Gill of Summit, who received the Gardeners of Jackson Scholarship & the PLANET Student Career Days Scholarship

Students from Rankin County who received one of the scholarships include the following:

Blake Ainsworth of Brandon, who received the Wes Cliburn Memorial Scholarship; Julie Alford of Brandon, who received the M.F. & Dorothy Herring Scholarship;  Joseph Allen of Florence, who received the James Taylor Monk Jr. GED Scholarship; Amber Allen of Brandon, who received the Wiman Family Scholarship; Shelby Aulds of Brandon, who received the Eugene Schubert Memorial Agriculture Scholarship; Patrick Bated of Sandhill, who received the Robert & Lee Mayo Scholarship;  Kristen Bates of Sandhill, who received the Rankin County Chamber of Commerce Scholarship; Lacey Ainsworth of Brandon, who received the Ed, Mattie, & Douglas Woolley Scholarship;  Chelsi Archie of Brandon, who received the Rankin County Chamber of  Commerce Scholarship; Tyler Arnold of Brandon, who received the Gaddis & McLaurin, Inc. Scholarship; Autumn Augustine of Pearl, who received the Rankin County Chamber of Commerce Scholarship; Stephanie Berry of Brandon, who received the Rankin County Master Gardeners Scholarship; Bryce Brown of Brandon, who received the Delta Industries Scholarship;

Victoria Burnham of Florence, who received the Roland & Claire Meeks Cranford Scholarship; Kelsea Butts of Brandon, who received the Rankin County Chamber of Commerce Scholarship; Michael Carpenter of Brandon, who received the Parker Hannifin Foundation Scholarship; Richard Combs of Florence, who received the CN Scholarship; Cliff Comfort of Pelahatchie, who received the Trustmark Rankin Division Scholarship; Katelyn Corley of Florence, who received the Liles & Ruth Ann Williams Scholarship; Tyler Cox of Brandon, who received the David C. Barton Scholarship; Trevor Dann of Brandon, who received the Ed, Mattie, & Douglas Woolley Scholarship; Mary Lauren Dilly of Brandon, who received the Vashti Underwood Muse Scholarship;

Lauren Dotson of Brandon, who received the Vashti Underwood Muse Scholarship; Landon Dunham of Brandon, who received the Evelyn H. (Ziefle) Byers Scholarship; Madeline Edmonson of Brandon, who received the Travis & Elizabeth Stewart Nursing Scholarship; Leea Gray of Pelahatchie, who received the Lora M. Underwood Memorial Scholarship; Cari Gilmore of Pearl, who received the Vashti Underwood Muse Scholarship; Crystal Graham of Brandon, who received the Rankin County Chamber of Commerce Scholarship; Casey Goodman of Brandon, who received the CN Scholarship; Patience Gueringer of Pelahatchie, who received the Rankin County Chamber of Commerce Scholarship; Brandi Guess of Florence, who received the Michael J. & Polly H. Rabalais Scholarship; Kaitlyn Harmon of Pelahatchie, who received the Rankin County Alumni Chapter Scholarship; Lindsay Harper of Richland, who received the Ruth Roberts Carter Nursing Scholarship; Kelsey Hart of Florence, who received the Rankin County Chamber of Commerce Scholarship; Sherry Haughton of Pearl, who received the Mississippi Automotive Manufacturers Association Scholarship;

Joseph Houston of Pelahatchie, who received the Jackson Touchdown Club Gene May Scholarship; Shawna Huff of Florence, who received the Edward D. Brown & Rebecca J. Brown Scholarship; Caleb Jones of Pelahatchie, who received the Ed, Mattie, & Douglas Woolley Scholarship; Tylar Keefer of Brandon, who received the Rankin County Rotary Club Scholarship; Justin Kuykendall of Pearl, who received the Jack Jordan Memorial Scholarship; Harrison Lang of Brandon, who received the D.G. “Sonny” Fountain Scholarship; Clinton Lay of Florence, who received the CN Scholarship; Kathryn McKinion of Brandon, who received the Jimmy C. Smith Scholarship; Shelby McNeese of Brandon, who received the Vashti Underwood Muse Scholarship; Roger Murphy of Brandon, who received the Chase Wroten Scholarship;

Victoria Musselwhite of Brandon, who received the Dr. Vernon Clyde Muse Scholarship; Anna Netherland of Brandon, who received the Rankin County Alumni Chapter Scholarship;  Annette Pearson of Brandon, who received the Anne C. Hardy Memorial Scholarship; Davis Pickering of Pearl, who received the Jane Pickett & Robert C. Harrell Scholarship;  Danielle Powe of Brandon, who received the Mr. & Mrs. W. H. Cochran Scholarship;  Daniel Ray of Pearl, who received the Douglas F. Arnold Scholarship; Wesley Rucker of Pearl, who received the Ralph & Peggy Brewer Scholarship; Adam Rylander of Brandon, who received the Billy Joe & Robbie Cross Scholarship; Francis Smith of Puckett, who received the Ben Adkins Memorial Scholarship; Ryan Thames of Florence, who received the CN Scholarship;  Curtis Uihlein of Pelahatchie, who received the CN Scholarship;

Ashley Vaughan of Pearl, who received the Brandon Garden Club Scholarship in Memory of Linda Ainsworth Scholarship; Katie Walker of Brandon, who received the River Oaks Health System Volunteer Auxiliary Scholarship; Jerry Walton of Florence, who received the CN Scholarship; Audrie West of Brandon, who received the River Oaks Health System Volunteer Auxiliary Scholarship; Jordan Wilkinson of Brandon, who received the Dr. Neil Ann Pickett Scholarship;  Derrick Williams of Pearl, who received the CN Scholarship; Christopher Willoughby of Pearl, who received the Entergy Fossil Operations Scholarship; Michael Worsham of Pearl, who received the Ann Sanders Arnold Scholarship;  Cody Yarbrough of Florence, who received the F. C. Butler Memorial Scholarship; Lana Yates of Richland, who received the Rankin County Chamber of Commerce Scholarship;

Students from Scott County who received one of the scholarships include the following:

Mary Harvey of Forest, who received the Charles Jones Technical Scholarship; Christopher Macon of Forest, who received the CN Scholarship; Joseph Shoemaker of Morton, who received the Ed, Mattie, & Douglas Woolley Scholarship; Brittney Windham of Morton, who received the Ed, Mattie, & Douglas Woolley Scholarship;

Student from Sharkey County who received one of the scholarships include the following:

Delander Williams of Rolling Fork, who received the Mary Orr Adams Garden Club of Jackson Scholarship;

Students from Simpson County who received one of the scholarships include the following:

Casey Echols of Braxton, received the Mississippi Telco Federal Credit Union Scholarship;  Franklin Haynes of Mendenhall, who received the CN Scholarship;  Allison Hux of Magee, who received the D.G. “Sonny” Fountain Scholarship; Brian Mills of Mendenhall, who received the Fay Jordan Scholarship; Tai Vargas of Braxton, who received the CN Scholarship;

Students from Warren County who received one of the scholarships include the following:

Robin Cooper of Vicksburg, who received the Vashti Underwood Muse Scholarship; Victoria Danczyk of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Hilary Dickard of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Jai Dobson of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Michael English of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Porsha Gatson of Vicksburg, who received the Anna Cowden Bee Scholarship;  Ashleigh Gullet of Vicksburg, who received the Ed, Mattie, & Douglas Woolley Scholarship; Mary Hall of Vicksburg, who received the Florence Sherard Memorial Scholarship;  Samuel Goode of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Jacob Hall of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Melissa Haas of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Suzinne Heggins of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship;  Marquise Holmes of Vicksburg, who received the Fred and Margie Oakes Scholarship; Steven Jordan of Vicksburg, who received the CN Scholarship;

Raegan Jones of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; David Lasalle Jr. of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Shelby Logue of Vicksburg, who received the Marie McKay Campbell Scholarship; Thomas Melby of Vicksburg, who received the Jackson Counsil of Gardens Clubs Scholarship; Michael Mitchell of Vicksburg, who received the Cooper Industries Scholarship; Stephen Murrell Of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship;  Alexis Patterson of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Heather Sit of Vicksburg, who received the Warren County Alumni Chapter Scholarship; Kimberly Stampley of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Qua’Shandra Stewart of Vicksburg, who received the Dr. A. Wallace Conerly & Dr. William C. Pinkston Memorial Scholarship;

Jessica Storey of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship;  Nicole Thomas of Vicksburg, who received the Mutual Credit Union Scholarship;  Madison Thomason of Vicksburg, who received the Mutual Credit Union Scholarship; Jesse Tillotson of Vicksburg, who received the Carl Ashby, Jr. Memorial Scholarship;  Brittany Turner of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Amanda Wadford of Vicksburg, who received the John & Mabel Loviza Scholarship; Genevieve Walker of Vicksburg, who received the Jack & Angela Hite Hi-Stepper Scholarship;  James Weaver of Vicksburg, who received the Combat Veterans Scholarship & the Joe Loviza Career-Technical Scholarship; Alexis Woleben of Vicksburg, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Crystal Worley of Vicksburg, who received the C. Leonard & Jane Woods Katzenmeyer Scholarship;

Student from Washington County who received one of the scholarships include the following:

Leo Jenkins of Glen Allen, who received the CN Scholarship;

Student from Wilkinson County who received one of the scholarships include the following:

Randall Bell of Woodville, who received the Dr. Neil Ann Pickett Scholarship;

Students from Yazoo County who received one of the scholarships include the following:

Shelby Adams of Benton, who received the Excellence in Veterinary Technology Scholarship; Tammy Haynes of Bentonia, who received the Marie & John Pervangher Scholarship; Crissy Sadler of Bentonia, who received the Combat Veterans Scholarship & the Hilda Vail Memorial Nursing Scholarship;

Student from out-of-state who received one of the scholarships include the following:

Mara Roberts of Chelsea, Ala., received the Mary Orr Adams Garden Club of Jackson Scholarship.

0 Comments Off on Scholarship recipients, donors recognized 5174 23 October, 2013 News October 23, 2013

Author

  • Cathy Hayden

    Cathy Hayden is a 30-year career journalist with a bachelor's degree in journalism and English from the University of Mississippi and a master of theological studies from Spring Hill College in Mobile. Hayden, who covered education at The Clarion-Ledger for 17 years, came to Hinds Community College in January 2007.

Related Posts